Mediacje

Strona główna » Oferta » Mediacje

Gabinet mediacji „W zgodzie ze sobą”

Zapraszam na sesje w Warszawie lub on-line.

Mediacje prowadzę wg NVC

Podczas mediacji NVC kieruję się ciekawością i empatią, a także pozostawiam stronom całkowicie wolne pole w kwestii wyboru konkretnego rozwiązania wierząc, że jesteście najbardziej kompetentnymi osobami w tym, co jest dla Was najlepsze i co Wam będzie służyło.

Zalety mediacji

Mediacje to proces rozwiązywania sporów i konfliktów za pomocą neutralnej osoby lub zespołu, tzw. mediatora. Celem mediacji jest pomoc stronom zaangażowanym w konflikt w znalezieniu wspólnego rozwiązania, które byłoby akceptowalne dla obu stron.

Mediator to niezależna i bezstronna osoba, która nie ma interesów w konflikcie i nie podejmuje decyzji w imieniu stron. Jego rola polega na prowadzeniu negocjacji między stronami, ułatwianiu komunikacji, a także pomaganiu im w identyfikacji problemów, wyrażaniu potrzeb i oczekiwań oraz wspólnym poszukiwaniu rozwiązania.

Mediacje odblokowują komunikację

Podczas mediacji strony mają możliwość przedstawienia swoich stanowisk, uczuć i punktów widzenia i być spokojnie wysłuchanymi przez drugą stronę, ponieważ mediatorka, mediator dba o jakość komunikacji podczas sesji.

…co pozwala na dojście do porozumienia

i wypracowanie wspólnych porozumień

Proces ten jest poufny

co pozwala stronom na swobodne wyrażanie obaw i aspiracji.

Najczęstsze pytania związane z mediacjami

Poniżej na nie odpowiadam:

W jakich sprawach prowadzi się mediacje?

Mediacje mają szerokie zastosowanie, zarówno w sporach rodzinnych, jak rozwody, podziały majątku, jak i w konfliktach biznesowych, sądowych, czy też w sytuacjach międzynarodowych. Są też często stosowane w szkolnictwie czy miejscach pracy, by rozwiązywać problemy między uczniami, pracownikami czy zarządem.

W mojej praktyce najczęściej prowadzę mediacje dla osób, które chcą podpisać ugodę rozwodową zanim złożą pozew o rozwód do sądu. Klienci robią to, aby ograniczyć stres związany ze sprawą rozwodową , a także zyskać więcej wpływu na to, jakie będą ustalenia rozwodowe, szczególnie, jeśli chodzi o opiekę nad wspólnymi dziećmi.

Czy wszystkie konflikty nadają się na mediacje w nurcie NVC?

Moja odpowiedź brzmi: tak, w zasadzie wszystkie konflikty, łącznie z konfliktami wartości, które czasem bywają określane jako niemediowalne. Metoda, którą stosuję (NVC) zakłada, że za każdym działaniem człowieka stoją uniwersalne, ludzkie potrzeby.

Dotarcie do nich i nazwanie ich zmienia napięcie w relacji, nawet kiedy chodzi o konflikt wartości, o czym można się przekonać podczas mediacji.

Ciekawostką jest, że metodą NVC można prowadzić także mediacje konfliktu wewnętrznego. Takie sesje są możliwe podczas konsultacji indywidualnych.

Mediacje można prowadzić w każdym przypadku różnicy zdań, przy jednoczesnej chęci dojścia do wspólnej decyzji – czyli wtedy, kiedy potrzebujemy zadbać o swoje potrzeby, a jednocześnie chcemy też wziąć pod uwagę potrzeby drugiej strony. Można też traktować mediacje NVC jako sposób na zadbanie o ważną bliską relację, choć w zasadzie sesją dedykowaną dla takich przypadków jest sesja terapii par.

Oto przykłady tematów mediacji:

  • Rozwód – chcemy łatwej i szybkiej rozprawy w sądzie, dlatego przed rozwodem podpiszemy ugodę dotyczącą opieki nad wspólnym dzieckiem lub dziećmi.
  • Wspólniczki i wspólnicy szukają zgody w kierowaniu sprawami swojej firmy.
  • Konflikt wewnętrzny, np.: „nie wiem, czy założyć firmę”, „nie wiem, czy chcę rozwodu, trudno mi zdecydować o wyprowadzce, żona prosi, żebym się wyprowadził, boję się, że zranię dzieci” lub „nie wiem, czy chcę rozwodu, a może jeszcze zaczniemy się z mężem dogadywać, czasem bywa tak dobrze, a czasem tak źle” (zapraszam na sesje indywidualne).
  • Z rodzeństwem – aby ustalić sprawy spadkowe lub opiekę nad osobami starszymi.
  • Rodzic i dorosłe dziecko chcą ustalić zasady mieszkania razem lub inne sprawy, na przykład majątkowe.
  • Współlokatorzy chcą ustalić zasady mieszkania razem, płacenia czynszu, wspólnego psa.
  • Sąsiedzi, którzy mają konflikt o płot, o gołębie, o hałas, inne…
  • Osoby, które przestały się odzywać do siebie dawno temu chcą odnowić kontakt, jednak boją się spotkania w cztery oczy, potrzebują bezpieczeństwa i kogoś trzeciego, kto zadba o formę rozmowy tak, aby była bezpieczna dla uczestniczek, uczestników.
  • Młody człowiek zniszczył ogrodzenie działki. Starsza pani, posiadaczka tej działki, chciałaby porozmawiać z nim w obecności mediatorki zamiast kierować sprawę na Policję. Oboje zgadzają się na tę formę rozmowy i przychodzą znaleźć rozwiązanie poprzez dialog.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Można mediować w każdym temacie, w którym zależy nam na rozwiązaniu biorącym pod uwagę wszystkich zainteresowanych.

Nie można jedynie za sprawą ugody postanowić o sprawie, o której decyduje Sąd: np. o rozwiązaniu małżeństwa lub o ograniczeniu praw rodzicielskich.

Ile trwa proces mediacyjny?

Najczęściej są to 1-3 sesje indywidualne dla każdej strony, a następnie między 3 a 12 sesji wspólnych zależnie od stopnia skomplikowania sprawy i intensywności doświadczenia emocjonalnego klientów. Spisanie i podpisanie ugody wydłuża proces o 1-2 sesje, wtedy ostatnia sesja to odczytanie i podpisanie ugody.

Jak wygląda proces mediacyjny?

Poniżej przedstawiam typowy przebieg procesu mediacji:

  1. Wstępne spotkanie, czyli premediacja: Pierwszym krokiem są spotkania indywidualne stron z mediatorem, ustalenie warunków mediacji oraz zapoznanie stron z rolą i zadaniem mediatora. W tym etapie mediator wprowadza zasady poufności, neutralności oraz dobrowolności uczestnictwa w mediacji. Każda ze stron ma możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia mediatorowi bez obecności drugiej strony. Każda ze stron ma okazję przedstawić również swoje obawy, oczekiwania, troski i cele związane z konfliktem. Mediator aktywnie słucha i rozumie punkt widzenia każdej strony z osobna, jeśli to mediacja prowadzona w duchu NVC, mediatorka, mediator nie ocenia stonowisk i potrzeb stron akceptując obie. Podczas premediacji mediator pomaga stronom uświadomić sobie swoje cele, mediator NVC dodatkowo pomaga nazwać uczucia i potrzeby stojące za stanowiskiem w sporze.
  2. Mediacja właściwa: Mediator stara się pomóc stronom przejść od sztywnych pozycji wypowiadanych w negocjacjach do głębszego zrozumienia, co stoi za danymi stanowiskami: jakie za danym stanowiskiem stoją potrzeby i wartości. Dobrze jest, jeśli każda strona zacznie widzieć w drugiej osobie człowieka. Na dalszym etapie mediator prowadzi rozmowę między stronami w celu znalezienia możliwych rozwiązań problemu. Strony pracują wspólnie, szukając rozwiązań, które mają szansę się sprawdzić, i wypracowując porozumienie.
  3. Ewentualna ugoda: Mediator pomaga w prowadzeniu negocjacji i rozwiązywaniu ewentualnych konfliktów podczas procesu wypracowywania porozumienia. Jeśli strony osiągną wspólną zgodę, mediator może spisać i sformalizować porozumienie.
  4. Finalizacja i implementacja: Gdy porozumienie zostanie osiągnięte, strony je podpisują. Mediator może pomóc w opracowaniu planu wdrożenia porozumienia oraz monitorować jego realizację, jeśli taka będzie wola klientów. Strony otrzymują egzemplarze podpisanego porozumienia. Spisanie ugody nie zawsze jest konieczne. Mediacja może zakończyć się sukcesem, jeśli obie strony są zadowolone z wyniku, albo bez porozumienia ustnego, jeśli udało się wprowadzić w życie nowe, działające rozwiązania.

Ważne jest, aby podkreślić, że każda mediacja jest indywidualna i dostosowana do potrzeb stron i charakteru sporu. Mediatorzy wykorzystują różne techniki i narzędzia, aby wspierać strony w konstruktywnym rozwiązywaniu konfliktów.

Porozmawiajmy o Twoich mediacjach:

Jeśli masz pytania co do Twojej sytuacji, napisz:

[email protected]

lub zadzwoń, wyślij SMS pod numer 783 710 084.

ZOBACZ TAKŻE:

Scroll to Top