O mnie

Jestem terapeutką par, bo chcę budować wokół siebie świat oparty na dialogu

Kiedy podczas terapii par dwie osoby zaczynają uważniej rozmawiać, czują ulgę, bo dostrzegą wrażliwą osobę obok siebie, widzę w tym sens mojej pracy.

Jestem mediatorką wg Komunikacji bez Przemocy i psychoterapeutką Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach w procesie kształcenia (po II roku szkoły IV-letniej).
Ułatwiam klientom porozumiewanie się i wpieram budowanie relacji.

Piszę o relacjach, samorozwoju dla Wysokich Obcasów oraz na swoim blogu.

Jestem dumną mamą i macochą. Mój partner i ja w kwestiach wychowania naszej trójki dzieci inspirujemy się pracą Jespera Juula. Rodzina patchworkowa współtworzona z mężem, i trojgiem nastolatków to wrzący tygiel wspólnych decyzji. Kiedy tracimy siły, sięgamy do mądrości Jespera Juula, a także do nauk Mashalla Rosenberga: do podstaw NVC, żeby w młodej, butnej osobie zobaczyć człowieka, z którym można się dogadać. I okazuje się, że można.

Wykształcenie

  • Jestem certyfikowaną i doświadczoną nauczycielką relaksacji i jogi. Jogę rozumianą jako rozwój osobisty, etyczny sposób życia i ćwiczenie ciała praktykuję od 1993 roku, nauczałam relaksacji i jogi od roku 2000 do 2020, w ostatnich latach praktyki w Joga Studio Grzegorza Nieściera).
  • Podyplomowe studia Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga w Collegium Civitas w Warszawie, 2018
  • Intensywny Kurs Mediacji w Akademii NVC, 2018
  • W Ośrodku Mediacji MIR Synergia ukończyłam Kurs Mediacji Rodzinnych oraz szkolenie z konstruowania ugód mediacyjnych oraz zatwierdzania ich i nadawania im klauzuli wykonalności przez Sąd.
  • Szkolenie online Systemic Consensing, czyli Uzgodnienia Systemowe z Adelheid Schmidt maj 2020
  • Szkolenie w Warszawie i praktyka Uzgodnień (facylitowania procesów grupowych) Systemic Consensing z Adelheid Schmidt październik 2020
  • Studium Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) w Integri w 2021.
  • Czego nauczyłam się o psychoterapii? Prof. Irena Namysłowska o swoich sukcesach i błędach 2021
  • „Wybaczanie i Pojednanie – proces NVC wg Marshalla B. Rosenberga” przeprowadzone przez Magdalenę Sendor i Emilię Kulpę.
  • „Strata i żałoba – jak wspierać osoby po śmierci bliskich?” w fundacji Nagle Sami
  • Kurs intensywny TSR II stopnia w CTSR 2022.
  • Szkolenie Techniki terapeutyczne TSR w konstruowaniu wizji preferowanej przyszłości klienta 2022
  • Terapia rodzinna w nurcie PSR – szkolenie z cyklu Studium Terapii Rodzin w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach
  • Studia podyplomowe „Psychologia Kliniczna” w WSKZ we Wrocławiu, obrona dyplomu: czerwiec 2023
  • Szkolenie Poznawczo systemowa Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach –  model z Brugii (CTSR) Izabela Warchoł, czerwiec 2023
  • Praca terapeutyczna z parą w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach, Jolanta Bylica, styczeń 2024
  • Jak prowadzić terapię par i związków nienormatywnych (jednopłciowych, poliamorycznych, osób niebinarnych i transpłciowych)? Grzegorz Iniewicz, luty 2024
  • TSR w obliczu lęku, Ewa Majchrowska, luty 2024
  • Jak prowadzić terapię par i związków nienormatywnych (jednopłciowych, poliamorycznych, osób niebinarnych i transpłciowych), osoby LGBTQiA+ i pary GRSD; dialoteka.pl; prof. Grzegorz Iniewicz, marzec 2024
    [co to jest GRSD? GSRD z ang. Gender, Sex and Relationship Diversities, czyli „różnorodność płciowa, seksualna oraz form związków międzyludzkich”. GSRD to termin, który mieści w sobie LGBTQiA+ i więcej]
  • Zastosowanie TSR z klientem z objawami depresyjnymi część I i część II, Agnieszka Turska-Majewska, kwiecień 2024



W założeniu przynajmniej raz w roku biorę udział w szkoleniu podnoszącym moje kwalifikacje i umiejętności. W rzeczywistości o wiele częściej, ponieważ jestem zafascynowana możliwościami, jakie daje integracja NVC z postmodernistycznymi nurtami w psychoterapii: TSR, t. narracyjna, IFS, IFIO) i im bardziej je poznaję, widzę, jak służą moim klientom, tym większa jest moja wobec nich ciekawość.

Kliknij w ten link, żeby przejść
do mojej starej wizytówki na znanymlekarzu.pl.

Moje narzędzia pracy to:
– Krótkoterminowe Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach (TSR, ang. BSFT) w podejściu Systemowym
– Bliskość od środka (IFIO, Intimacy from the Inside Out, sposób pracy z parą czerpiący z IFS, czyli Systemu Wewnętrznej Rodziny)
– Uzgodnienia Systemowe (Systemic Consensing, SC)
– Komunikacja bez Przemocy (PbP, NVC, Non-violent Communication)

Jestem terapeutką par TSR w trakcie kształcenia, po II roku szkoły IV letniej i członkinią Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR, w Polskiej Radzie Psychoterapii).

Współpracuję z Fundacją Non Licet szkoląc wolontariuszy anty-przemocowych z zakresu NVC, komunikacji,współpracy w grupie,podejmowania decyzji w grupie,postępowania w trudnych sytuacjach oraz rozwoju osobistego.

Zapraszam do lektury wywiadu ze mną w Wysokich Obcasach, można też odnaleźć tam artykuły napisane przeze mnie o relacjach w związkach i rodzicielstwie.

Jestem autorką polskiego tłumaczenia nazwy „Attachment Parenting” na polski jako „Rodzicielstwo Bliskości”. W czasie, kiedy urodziłam dziecko, metoda ta nie była jeszcze w Polsce znana, podobnie jak noszenie dzieci w chustach. Mój ówczesny mąż zaskoczył mnie zamiarem bicia naszego dziecka. W poszukiwaniu kontrargumentów zdobywałam intensywnie wiedzę o Rodzicielstwie Bliskości. W efekcie stałam się jedną z pionierek RB i chustonoszenia w Polsce, a także pisałam i tłumaczyłam artykuły o tej tematyce, które zamieszczałam na swojej ówczesnej stronie dla młodych małżeństw i rodziców „Tuliluli”.

Cofnę się w czasie jeszcze bardziej: od 1993 roku praktykowałam hatha-jogę i zajmowałam się sztuką (ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych) oraz tańcem współczesnym, co zaskutkowało zainteresowaniem świadomością ciała i wieloma technikami łączącymi ciało i umysł (body-mind centering, technika Aleksandra, grupowa improwizacja tańca współczesnego i wiele innych metod pracy z ciałem, które w istocie są także metodami pracy z umysłem, często również z relacjami, jak np. improwizacja tańca współczesnego w kontakcie). Przez wiele lat pracowałam jako nauczycielka relaksacji i jogi.

Audycja w RDC z moim udziałem, rozmowa o wspieraniu rodzin patchworkowych poprzez mediacje NVC: kliknij tu, aby przejść na stronę RDC i posłuchać.

Superwizja

Poddaję się regularnej superwizji NVC oraz TSR.
Moje superwizorki i superwizorzy: Joanna Berendt (NVC), Magdalena Szutarska (TSR), Adrian Kondraciuk (TSR).

Uprawnienia do wykonywania zawodu

Znajduję się na liście „mediatorów stałych” Sądu Okręgowego w Warszawie: jestem wpisana pod pozycją nr 767 na ogólnodostępnej liście stałych mediatorów Sądu Okręgowego zamieszczonej na stronie internetowej https://bip.warszawa.so.gov.pl/artykuly/1445/strefa-szukajacych-mediatora w zakładce Listy Mediatorów.

Posiadam certyfikat mediatorki NVC wydany przez The Center for Nonviolent Comminucation.

Jestem terapeutką TSR w procesie kształcenia i członkinią PSTTSR (w Polskiej Radzie Psychoterapii).