Krótkoterminowa terapia par jest formą terapii skoncentrowanej na komunikacji i jej poprawie w związku, a także innych, zgłoszonych przez klientów tematach. Zazwyczaj odbywa się w ciągu od 6 do 20 sesji terapeutycznych. Jeśli terapeutka terapeuta stosuje podejście skoncentrowane na rozwiązaniach oznacza to, że skupia się na aktywnym rozwiązywaniu problemów, zamiast poświęcać czas na analizę przeszłości.
Terapeuta zadaje pytania terapeutyczne, a także pomaga parze czynić kroki ku preferowanej przyszłości, kroki, które mogą przybliżać się do rozwiązań, a następnie skupia się na pracy nad utrwaleniem dobrych wzorców i przez cały ten czas działa na rzecz poprawy komunikacji między partnerami.
Krótkoterminowa terapia par jest skuteczna w radzeniu sobie z problemami związanymi z komunikacją, i innymi, takimi jak problemy związane z intymnością czy konflikty w związku. Terapia par może być również pomocna w przypadku problemów, takich jak zobojętnienie, złość, zdrada, problemy związane z chorobą lub różnicami w oczekiwaniach co do organizacji życia.
Podczas terapii par osoby uczestniczące w sesjach są zachęcane do rozmowy o swoich uczuciach, potrzebach i oczekiwaniach. Terapeuta pomaga im również nauczyć się skutecznej komunikacji, takiej jak aktywne słuchanie, wyrażanie emocji czy radzenie sobie z konfliktami. Cele terapii są ustalane indywidualnie przez każdą parę w zależności od ich potrzeb i problemów, z którymi się zmagają.
Krótkoterminowa terapia jest skuteczną formą terapii par, które szukają pomocy w rozwiązaniu konkretnych problemów w związku. Jednocześnie, nie jest to lek na wszystkie problemy w związku i nie zawsze jest wystarczająca, aby rozwiązać problemy, które są bardziej złożone lub głęboko zakorzenione w historii związku. Dlatego ważne jest, aby para zawsze podejmowała decyzje dotyczące swojego związku zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami, a terapia par była jednym z narzędzi, które może pomóc w tym procesie.
ZOBACZ TAKŻE:
- Celebryci na terapii par
- Co to jest DDA?
- Co to jest DDD?
- Czy osoba wierząca w Boga może korzystać z terapii par?
- Czy terapia par pomaga?
- Czy z terapii par może skorzystać osoba w poliamorii? Czy może przyjść z więcej niż jedną, jednym partnerem?
- Dlaczego terapia trwa 50 minut?
- Jak wybrać terapeutę, psychoterapeutę? Jaki nurt terapii wybrać?
- Jak wybrać terapeutkę lub terapeutę dla pary jednopłciowej
- Jak wygląda terapia małżeńska? Co mówić na terapii małżeńskiej?
- Kiedy terapia nie ma sensu?
- Kiedy terapia par nie ma sensu?
- Kiedy terapia rodzinna będzie dobrym rozwiązaniem?
- Kim jest mediator?
- Kłótnie przy dziecku
- Na czym polega terapia małżeńska?
- NVC – komunikacja bez przemocy
- O parach jednopłciowych
- Sesje empatyczne
- Słowniczek
- Systemic Consensing czyli Uzgodnienia Systemowe
- Terapia NVC
- Terapia par po zdradzie
- Terapia par TSR i NVC w Warszawie
- Terapia par: jak się przygotować?
- W jakich sprawach prowadzi się mediacje a w jakich terapię par?