Kiedy terapia par nie ma sensu?

Strona główna » Baza wiedzy » Kiedy terapia par nie ma sensu?

Terapia par to forma terapii skupiającej się na poprawie relacji między partnerami, ale niestety nie zawsze jest skuteczna lub odpowiednia dla każdej pary.

Istnieją sytuacje, kiedy terapia par może nie mieć sensu (a nawet pogłębiać problemy w związku, o czym napiszę dalej).

Oto kilka sytuacji, kiedy terapia par może nie przynieść oczekiwanych efektów:

1. Jedno z partnerów nie chce uczestniczyć w terapii – jeśli jedno z partnerów nie jest zainteresowane poprawą związku, to terapia par nie będzie skuteczna. Bez pełnego zaangażowania i otwartości obojga partnerów, trudno będzie osiągnąć pozytywne wyniki.

2. Problem indywidualny jest zbyt poważny – jeśli związek ma poważne problemy, takie jak uzależnienie czy zaburzenia psychiczne, to terapia par może nie wystarczyć. W takiej sytuacji, każdy partner najpierw powinien zająć się swoimi indywidualnymi problemami w ramach terapii indywidualnej lub specjalistycznej pomocy.

W następnym kroku można udać się na terapię par.

3. Konieczność rozwiązania spraw sądowych – jeśli para jest w trakcie rozprawy rozwodowej lub ma problemy związane z podziałem majątku, to terapia par jest raczej niewłaściwą opcją. W takiej sytuacji, para może potrzebować pomocy prawnika lub mediatora.

Sprawę sądową można zawiesić na czas mediacji.

4. Brak zaufania do terapeuty – jeśli jedna z osób nie ufa terapeucie lub nie czuje się komfortowo z jego stylem pracy, to terapia par będzie stała w miejscu. Dlatego tak ważne jest wspólny wybór terapeuty, który ma doświadczenie w pracy z parami i odpowiednie podejście.

Wybierzcie terapeutkę lub terapeutę par, co do którego żadne z Was nie ma sprzeciwu.

Szczególnie należy unikać sytuacji, której występują dwie lub więcej powyższych cech na raz.

Jeśli na przykład jedna z osób została „zaciągnięta na terapię siłą” i dodatkowo w tej relacji występuje przemoc (jedna z osób nie może swobodnie się wypowiadać, ponieważ może ją za to czekać „kara” po powrocie do domu) – w takiej sytuacji terapia par może przynieść więcej szkody niż pożytku. Profesjonalny terapeuta par mając taką wiedzę powinien odmówić terapii, a mediator – mediacji.

Terapia par ma szanse się udać, kiedy obie osoby są do niej chętne, gotowe do pracy nad sobą i związkiem, a związek ten jest ważną częścią życia obu tych osób.

Bardzo ważne jest, aby osoby te nie pozostawały w sytuacji zależności, która pojawia się, jeśli w związku jedna z osób stosuje przemoc, jak np. przemoc ekonomiczna (np. kobieta zajmuje się dzieckiem, a mężczyzna zarabia i odgórnie wydziela jej pieniądze lub nie dopuszcza jej do konta, na które wpływa jego pensja (czyli pieniądze wspólne) i tym samym zmusza ją do finansowania codziennych wydatków z innych źródeł).

Nierówność pojawia się też, kiedy jedno ma wyższą pozycję w hierarchii (np. jest szefową, szefem dla ukochanej, ukochanego), lub też w jakikolwiek inny sposób jedna z osób jest zależna od drugiej i może obawiać się utraty podstawowego bezpieczeństwa, jeśli „powie coś nie tak” podczas sesji terapeutycznej.

Dlatego ważne jest, aby każda osoba dokładnie rozważyła swoją sytuację, potrzeby i oczekiwania przed podjęciem decyzji o terapii par. Istotne jest także, aby wybrać odpowiednią terapeutkę lub terapeutę, ponieważ nieodpowiednio prowadzona terapia par także nie tylko nie ma sensu, ale też może utrudnić dochodzenie do porozumienia. Przykładem jest sytuacja, w której terapeuta par nie jest neutralny i popiera jedną stronę.

Jeśli jesteś w relacji, w której terapia par nie ma sensu, ale chcesz podnieść jakość swojego życia, rozważ rozstanie, terapię indywidualną lub inne kroki, które wyprowadzą Cię z niekomfortowej sytuacji.

Podsumowując, terapia par może być skuteczną formą pomocy dla osób żyjących razem, chcących poprawić swoje relacje i komunikację między partnerami, wszak istnieją sytuacje, kiedy terapia par może nie przynieść oczekiwanych wyników lub być wyborem nierozsądnym.

Porozmawiajmy o Waszej terapii

Jeśli masz pytania co do Twojej sytuacji, napisz:

[email protected]

lub zadzwoń, wyślij SMS pod numer 783 710 084.

ZOBACZ TAKŻE: