Sesje empatyczne

Strona główna » Baza wiedzy » Sesje empatyczne

Sesja empatyczna przeprowadzona w duchu NVC, tj. Porozumienia bez Przemocy to spotkanie z osobą, która uważnie wysłucha tego, co chcesz wypowiedzieć, i czego być może nie możesz nikomu innemu opowiedzieć. A może opowiadasz to bliskim i spotykasz się z brakiem akceptacji, niezrozumieniem, nieproszonymi radami, których masz już dość?

To czas, w którym uwaga rozmówczyni będzie w 100% dla Ciebie bez ocen i nieproszonych rad. Podczas sesji empatycznych czasem proponuję klientom odpowiednie „ćwiczenie” lub pracę z kartami zawierającymi pytania ułatwiające uporządkowanie myśli. Czasem pozostaję tylko przy słuchaniu, lub słuchaniu i rozmawianiu.

Doświadczenie pokazuje, że fakt bycia wysłuchaną, wysłuchanym bez oceny, z pełną akceptacją ma doniosłe znaczenie dla dobrostanu psychicznego. Zmienia działanie układu nerwowego.

Dzięki temu pojawia się przestrzeń na refleksję, oraz odblokowanie rozwoju osobistego.

Klientka po doświadczeniu pierwszej sesji empatycznej opisała to w ten sposób:

W trakcie naszej sesji czułam się słuchana i widziana. Było to błogie uczucie móc o tym mówić na głos przy uważnym, nie oceniającym świadku obserwującym to zamieszanie z zewnątrz. Dziękuję Ci za ten czas i za uwagę. Wielkim odkryciem było zidentyfikowanie kilku dręczących mnie uczuć, które nazwałam świadomie dopiero dzięki temu ćwiczeniu z 3 etapami. Było to ogólnie bardzo trafione i pomocne mi ćwiczenie. Choć niełatwe!

Sesja, lub kilka sesji empatycznych może przynieść ulgę, uspokoić myśli i emocje, a także odblokować życiowy impas.

Więcej o sesjach empatycznych można przeczytać na moim blogu.

ZOBACZ TAKŻE: