Uzgodnienia Systemowe to głęboko demokratyczna, niewiększościowa metoda podejmowania grupowych decyzji. Metoda ta jest wrażliwa na niuanse, ponieważ uwzględnia poziom sprzeciwu, jeśli pojawia się w grupie opór wobec rozpatrywanej propozycji.
Uzgodnienia Systemowe (Systemic Consensing) to unikatowy i cenny proces, który pozwoli wybrać wersję korzystną dla grupy rozumianej jako całość.
Uzgodnienia Systemowe to odpowiedź na pytanie:
jak podjąć wspólną decyzję, ktora zamiast podzielić – scali grupę?
Systemic Consensing to prosta metoda moderowania procesu podejmowania decyzji przez grupy. W przeciwieństwie do stosowanego zwykle głosowania większościowego, metoda Uzgodnień Systemowych pozwala na uwzględnienie głosów sprzeciwu i bierze pod uwagę ich intensywność. Może być stosowana w firmach, w rodzinach, w grupach prywatnych, formalnych i nieformalnych, małych i dużych, stałych i efemerycznych. Zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci. Wymaga jednorazowego, wstępnego wprowadzenia grupy w metodę przez moderatorkę, moderatora.
Metoda Prostych Uzgodnień (Quick Consensing) pozwala na podejmowanie decyzji kiedy mamy mniej czasu, kiedy jest to decyzja o mniejszej wadze, nie wzbudzająca dużych emocji. Pozwala na sprawne przejście przez proces decyzyjny bez rozdrabniania sprawy w nieskończoność. Jest to znaczne ułatwienie przejścia przez proces decyzyjny do końca tak, aby pozostać z konkretną i adekwatną decyzją, co do której jest najmniejszy opór w grupie.
W odróżnieniu od głosowania większościowego i innych powszechnych metod głosowania, które są stosowane we współczesnym świecie metoda Prostych Uzgodnień pozwala na efektywne i jednocześnie troskliwe wybranie rozwiązania, które nie wyklucza mniejszości w grupie. Dzięki temu nie ma osób, które muszą przełknąć niekorzystny dla siebie wybór grupy, i borykać się z frustracją.
Grupa możne sprawnie wcielać w życie decyzję, ponieważ nie ma zarzewia buntu, osób, które stosują bierny opór, czy też krytykują realizację na każdym kroku i narzekają wpływając na resztę grupy. Nie ma też możliwości manipulowania procesem i „kupowania” głosów. Szczegółowy Proces Uzgodnień Systemowych zawiera w sobie etapy, które minimalizują zagrożenia.
Alternatywą do Prostych Uzgodnień jest proces podejmowania decyzji trudnych lub fundamentalnie ważnych: Kreatywny Proces Uzgodnień. To proces wieloetapowy, wyzwalający nowe pomysły i zawierający w sobie fascynujący etap rozmów pomysłodawców z osobami, które wyraziły sprzeciw.
Stosowanie Uzgodnień Systemowych (Systemic Consensing) do podejmowania decyzji w firmie wzmacnia w pracownikach poczucie przynależności do organizacji i identyfikację z nią. Buduje postawę „my”.
Twórca Systemic Consensing podkreśla, że „tylko” zebrał metody od wieków intuicyjnie stosowane przez ludzi, nazwał je i usystematyzował. Jest to więc metoda, której elementy czasem stosujemy intuicyjnie.
ZOBACZ TAKŻE:
- Celebryci na terapii par
- Co to jest DDA?
- Co to jest DDD?
- Czy osoba wierząca w Boga może korzystać z terapii par?
- Czy terapia par pomaga?
- Czy z terapii par może skorzystać osoba w poliamorii? Czy może przyjść z więcej niż jedną, jednym partnerem?
- Dlaczego terapia trwa 50 minut?
- Jak wybrać terapeutę, psychoterapeutę? Jaki nurt terapii wybrać?
- Jak wybrać terapeutkę lub terapeutę dla pary jednopłciowej
- Jak wygląda terapia małżeńska? Co mówić na terapii małżeńskiej?
- Kiedy terapia nie ma sensu?
- Kiedy terapia par nie ma sensu?
- Kiedy terapia rodzinna będzie dobrym rozwiązaniem?
- Kim jest mediator?
- Kłótnie przy dziecku
- Krótkoterminowa terapia par – na czym polega?
- Na czym polega terapia małżeńska?
- NVC – komunikacja bez przemocy
- O parach jednopłciowych
- Sesje empatyczne
- Słowniczek
- Terapia NVC
- Terapia par po zdradzie
- Terapia par TSR i NVC w Warszawie
- Terapia par: jak się przygotować?
- W jakich sprawach prowadzi się mediacje a w jakich terapię par?