Kłótnie w życiu rodzinnym są zjawiskiem naturalnym. Niestety, kiedy zażarte dyskusje odbywają się obecności dziecka i nie prowadzą do porozumienia, mogą mieć negatywne skutki dla jego rozwoju emocjonalnego.
Dlaczego unikanie niekonstruktywnych kłótni przy dziecku jest tak ważne? Jakie konsekwencje świadkowania awanturom dzieci mogą ponosić w przyszłości? Czy jeśli nakrzyczymy na siebie, a potem dojdziemy do porozumienia przy dziecku to robimy mu krzywdę?
Dzieci są bardzo wrażliwe na napięcia i konflikty między rodzicami. Czasem odnoszę wrażenie, że mają magiczną antenę, która zbiera myśli i intencje rodziców. Nawet jeśli nie krzyczą na siebie i nie używają obraźliwych słów, dziecko może odczuwać napięcie i stres związany z konfliktem, który odbywa się pod maską zwykłej codzienności. Taka dezorientacja może prowadzić do poczucia niepokoju, lęku i niepewności u dziecka, szczególnie jeśli zbyt często zdarza się, że w Waszym domu napięcie wisi w powietrzu.
Niepokój u dziecka wynika, że dziecko zazwyczaj obwinia samo siebie o to, że rodzice są skonfliktowani, chociaż logicznie nie ma to sensu. Ponadto dziecko boi się, że straci bezpieczny dom. Kiedy nikt nie rozmawia o tym z dzieckiem, niepokój i poczucie winy są większe.
Ważne, żeby mówić dziecku, że kłótnia nie jest jego winą, że to sprawa między dorosłymi i że rodzice sobie z tym poradzą. Razem. Możecie zakończyć taką rozmowę z dzieckiem np.: „A Ty zmykaj do zabawek i baw się dobrze” albo „Jeśli chcesz się do nas przytulić, zawsze możesz przyjść. Oboje Cię kochamy i to jest w porządku, że kochasz nas oboje, nawet gdy się kłócimy”.
W rodzinie patchworkowej istotna jest dodatkowo ochrona wizerunku ojczyma/macochy wprowadzona przez rodzica biologicznego, bo dziecko zazwyczaj będzie miało tendencje do obciążenia winą bonusowego rodzica i wybielania rodzica biologicznego.
Co więcej kłótnie w obecności dziecka mogą wpłynąć na stosunek dziecka do rodziców. Jeśli widzi, że jego rodzice kłócą się i nie są w stanie rozwiązać konfliktu w sposób konstruktywny, a do tego obserwuje zachowania przemocowe (np. uporczywe milczenie, sarkazm, lżenie, złośliwe wyśmiewanie, ściemnianie (gaslighting), popychanie, szarpanie, zagradzanie przejścia) dziecko może zacząć odczuwać niechęć do jednego lub obojga rodziców, co gorsza może wpaść w konflikt lojalności, tj. czując się lojalne wobec rodziców będzie czuło się zmuszone wybrać, któremu ufa, a które uzna za niegodne zaufania.
Kłótnie w obecności dziecka mogą także wpłynąć na jego rozwój emocjonalny. Dzieci, które zbyt często widzą niekonstruktywne kłótnie między rodzicami, mogą zacząć czuć się niepewnie i bezsilnie, nie wiedząc, jak radzić sobie z napięciami w swoim otoczeniu. To może prowadzić do zwiększonego stresu i niepokoju u dziecka, a nawet do problemów emocjonalnych, takich jak depresja i lęk w przyszłości.
Zadawanie pytań o uczucia i potrzeby i zaznaczanie ich ważności w czasie kłótni w obecności dziecka jest ważne, bo nie tylko buduje dialog w kierunku porozumienia, ale także może pomóc w budowaniu pozytywnych wzorców zachowań u dziecka.
Kiedy rodzice radzą sobie z konfliktami i mówią o swoich problemach otwarcie, z szacunkiem, dziecko ma szansę nauczyć się radzenia sobie z konfliktami. To może pomóc mu w przyszłości w radzeniu sobie z konfliktami i budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi.
Warto zatem nauczyć się kłócić konstruktywnie i rozwiązywać konflikty nie tylko dla siebie samej, siebie samego, ale także dla dobrej przyszłości Waszych dzieci.
Rzuć okiem na Zasady Zdrowej Kłótni.
Jeśli napięcie wisi w powietrzu, kłótnie zdarzają się zbyt często lub nie dochodzicie w nich do porozumienia, warto rozważyć mediacje NVC.
ZOBACZ TAKŻE:
- Celebryci na terapii par
- Co to jest DDA?
- Co to jest DDD?
- Czy osoba wierząca w Boga może korzystać z terapii par?
- Czy terapia par pomaga?
- Czy z terapii par może skorzystać osoba w poliamorii? Czy może przyjść z więcej niż jedną, jednym partnerem?
- Dlaczego terapia trwa 50 minut?
- Jak wybrać terapeutę, psychoterapeutę? Jaki nurt terapii wybrać?
- Jak wybrać terapeutkę lub terapeutę dla pary jednopłciowej
- Jak wygląda terapia małżeńska? Co mówić na terapii małżeńskiej?
- Kiedy terapia nie ma sensu?
- Kiedy terapia par nie ma sensu?
- Kiedy terapia rodzinna będzie dobrym rozwiązaniem?
- Kim jest mediator?
- Krótkoterminowa terapia par – na czym polega?
- Na czym polega terapia małżeńska?
- NVC – komunikacja bez przemocy
- O parach jednopłciowych
- Sesje empatyczne
- Słowniczek
- Systemic Consensing czyli Uzgodnienia Systemowe
- Terapia NVC
- Terapia par po zdradzie
- Terapia par TSR i NVC w Warszawie
- Terapia par: jak się przygotować?
- W jakich sprawach prowadzi się mediacje a w jakich terapię par?