Sesje empatyczne z wykorzystaniem Komunikacji Bezprzemocowej (NVC) mogą pełnić rolę terapeutyczną, ale nie są zwykle uznawane za tradycyjną psychoterapię. Terapia psychologiczna, prowadzona przez licencjonowanego terapeutę, opiera się na specjalistycznych teoriach, technikach i procedurach mających na celu diagnozowanie, leczenie i wsparcie w zakresie różnych problemów emocjonalnych i psychicznych.
Z drugiej strony, NVC, stworzone przez Marshalla Rosenberga, to podejście do komunikacji, skoncentrowane na budowaniu empatycznych relacji, rozwiązywaniu konfliktów i wyrażaniu uczuć i potrzeb. Sesje empatyczne w ramach NVC skupiają się na słuchaniu i rozumieniu partnera, dzieleniu się uczuciami oraz identyfikowaniu i zaspokajaniu potrzeb.
Choć sesje empatyczne NVC mogą być nieformalną formą wsparcia emocjonalnego, a także sprzyjać lepszemu zrozumieniu siebie i partnera, nie zastępują one terapii psychologicznej, zwłaszcza w przypadku poważnych problemów emocjonalnych czy trudności psychologicznych.
W praktyce, niektórzy terapeuci mogą integrować elementy NVC w swojej pracy, ale sama NVC nie jest uznawana za pełnoprawną formę terapii psychologicznej. Jeśli osoba doświadcza znacznych trudności emocjonalnych lub psychicznych, zaleca się skonsultowanie się z profesjonalnym psychoterapeutą, który będzie w stanie dostosować odpowiednie techniki i strategie terapeutyczne do indywidualnych potrzeb klienta.
Podczas sesji z klientami czasem posługuję się metodą Komunikacji bez Przemocy (NVC). Prowadząc sesje mediacyjne korzystam z formy Mediate Your Life ukutej przez Johna Kinyona na bazie całej nauki Marshalla Rosenberga o komunikacji bezprzemocowej (NVC).
ZOBACZ TAKŻE:
- Celebryci na terapii par
- Co to jest DDA?
- Co to jest DDD?
- Czy osoba wierząca w Boga może korzystać z terapii par?
- Czy terapia par pomaga?
- Czy z terapii par może skorzystać osoba w poliamorii? Czy może przyjść z więcej niż jedną, jednym partnerem?
- Dlaczego terapia trwa 50 minut?
- Jak wybrać terapeutę, psychoterapeutę? Jaki nurt terapii wybrać?
- Jak wybrać terapeutkę lub terapeutę dla pary jednopłciowej
- Jak wygląda terapia małżeńska? Co mówić na terapii małżeńskiej?
- Kiedy terapia nie ma sensu?
- Kiedy terapia par nie ma sensu?
- Kiedy terapia rodzinna będzie dobrym rozwiązaniem?
- Kim jest mediator?
- Kłótnie przy dziecku
- Krótkoterminowa terapia par – na czym polega?
- Na czym polega terapia małżeńska?
- NVC – komunikacja bez przemocy
- O parach jednopłciowych
- Sesje empatyczne
- Słowniczek
- Systemic Consensing czyli Uzgodnienia Systemowe
- Terapia par po zdradzie
- Terapia par TSR i NVC w Warszawie
- Terapia par: jak się przygotować?
- W jakich sprawach prowadzi się mediacje a w jakich terapię par?